Brak higieny to jeden z możliwych powodów brzydkiego zapachu z ust. Powodują go bakterie, które namnażają się na pozostawionych w zakamarkach resztkach jedzenia. Jeśli mimo odpowiedniej higieny, problem nadal jest dokuczliwy, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż problem może leżeć gdzieś indziej. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu nie musi być związana z jamą ustną. Objawy takie mogą dawać np. problemy z układem pokarmowym. Warto pamiętać, że bez względu na pochodzenie nieprzyjemnego zapachu, należy usunąć przyczynę, nie tylko maskować skutki.
W czasie ciąży można wykonywać większość zabiegów stomatologicznych. Należy tylko pamiętać, aby przed zabiegiem poinformować o niej stomatologa. Ważne jest, aby nie dopuścić do zaniedbań w tym czasie – stany zapalne mogą być niebezpieczne dla przebiegu ciąży. Na wstępie (jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna), trzeba poinformować o tym lekarza. W ciąży można wykonywać standardowe zabiegi, jak np. opracowanie i wypełnienie ubytku, czy znieczulenie – należy stosować takie, które nie obkurczają naczyń krwionośnych. Poważniejsze znieczulenia czy bardziej skomplikowane zabiegi, jak np. leczenie kanałowe czy ekstrakcje zębów nie są zalecane ciężarnym – przede wszystkim dlatego, że przy tych zabiegach konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Próchnicy możemy nabawić się m.in. używając tych samych sztućców, co osoba, która ma próchnicę. U dzieci próchnica może również przejść z zębów mlecznych na stałe – należy regularnie odwiedzać dentystę oraz pilnować by do tego nie doszło.
To prawda. Szczoteczka również ulega zniszczeniu – zakłada się, że odpowiednio spełnia swoją funkcję przez ok. 2-3 miesiące. Po tym czasie najlepiej wymienić ją na nową.
Stomatolodzy polecają szczoteczki o średniej twardości włosa. Te twarde doskonale usuwają osad, ale mogą przy tym podrażniać dziąsła oraz przy niewłaściwym stosowaniu rysować szkliwo. Osobom, które mają nadwrażliwe zęby oraz krwawiące dziąsła, polecana jest szczoteczka miękka.
Nić dentystyczna czyści przestrzenie międzyzębowe z blisko 90% osadów. To właśnie w tych miejscach najczęściej rozwija się próchnica. Dlatego po szczotkowaniu zaleca się używania nici dentystycznej. Dodatkowo większość dostępnych na rynku nici wzbogacona jest o fluor, który pozostając na zębach, chroni je przed rozwijaniem się próchnicy.
I tak i nie. W momencie, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów, guma jest idealnym zamiennikiem. Żucie gumy powoduje wytworzenie większej ilości śliny, która wypłukuje resztki pokarmu oraz zmniejsza kwasowość jamy ustnej. Nie da się jednak zastąpić nią mycia zębów.
To mylne stwierdzenie. Większość osób kojarzy, że alkohol zawarty w płynach do płukania ust zabija bakterie. Należy jednak pamiętać o jego wpływie na śluzówkę jamy ustnej. Płyny zawierające alkohol mogą ją wysuszać.
Niekoniecznie jest to prawdą. Zdrowe mogą być również zęby żółte lub szare. Kolor zależy m.in. od składu chemicznego szkliwa – np. od zawartości wapnia czy fosforu. Ich ciemniejszy odcień musi nas martwić.