Kup teraz

Kompendium zdrowej jamy ustnej

Fakty i mity o higienie jamy ustnej

Brzydki zapach z ust to wyłącznie brak higieny

Brak higieny to jeden z możliwych powodów brzydkiego zapachu z ust. Powodują go bakterie, które namnażają się na pozostawionych w zakamarkach resztkach jedzenia. Jeśli mimo odpowiedniej higieny, problem nadal jest dokuczliwy, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż problem może leżeć gdzieś indziej. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu nie musi być związana z jamą ustną. Objawy takie mogą dawać np. problemy z układem pokarmowym. Warto pamiętać, że bez względu na pochodzenie nieprzyjemnego zapachu, należy usunąć przyczynę, nie tylko maskować skutki.

W ciąży nie powinno leczyć się zębów

W czasie ciąży można wykonywać większość zabiegów stomatologicznych. Należy tylko pamiętać, aby przed zabiegiem poinformować o niej stomatologa. Ważne jest, aby nie dopuścić do zaniedbań w tym czasie – stany zapalne mogą być niebezpieczne dla przebiegu ciąży. Na wstępie (jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna), trzeba poinformować o tym lekarza. W ciąży można wykonywać standardowe zabiegi, jak np. opracowanie i wypełnienie ubytku, czy znieczulenie – należy stosować takie, które nie obkurczają naczyń krwionośnych. Poważniejsze znieczulenia czy bardziej skomplikowane zabiegi, jak np. leczenie kanałowe czy ekstrakcje zębów nie są zalecane ciężarnym – przede wszystkim dlatego, że przy tych zabiegach konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Próchnica jest zaraźliwa

Próchnicy możemy nabawić się m.in. używając tych samych sztućców, co osoba, która ma próchnicę. U dzieci próchnica może również przejść z zębów mlecznych na stałe – należy regularnie odwiedzać dentystę oraz pilnować by do tego nie doszło.

Należy wymieniać szczoteczkę do zębów co 3 miesiące

To prawda. Szczoteczka również ulega zniszczeniu – zakłada się, że odpowiednio spełnia swoją funkcję przez ok. 2-3 miesiące. Po tym czasie najlepiej wymienić ją na nową.

Należy używać szczoteczek z twardym włosiem

Stomatolodzy polecają szczoteczki o średniej twardości włosa. Te twarde doskonale usuwają osad, ale mogą przy tym podrażniać dziąsła oraz przy niewłaściwym stosowaniu rysować szkliwo. Osobom, które mają nadwrażliwe zęby oraz krwawiące dziąsła, polecana jest szczoteczka miękka.

Nić dentystyczna czyści dokładniej, niż szczoteczka

Nić dentystyczna czyści przestrzenie międzyzębowe z blisko 90% osadów. To właśnie w tych miejscach najczęściej rozwija się próchnica. Dlatego po szczotkowaniu zaleca się używania nici dentystycznej. Dodatkowo większość dostępnych na rynku nici wzbogacona jest o fluor, który pozostając na zębach, chroni je przed rozwijaniem się próchnicy.

Guma do żucia może zastąpić mycie zębów między posiłkami

I tak i nie. W momencie, kiedy nie mamy możliwości umycia zębów, guma jest idealnym zamiennikiem. Żucie gumy powoduje wytworzenie większej ilości śliny, która wypłukuje resztki pokarmu oraz zmniejsza kwasowość jamy ustnej. Nie da się jednak zastąpić nią mycia zębów.

Najlepszy płyn do płukania ust to ten z alkoholem

To mylne stwierdzenie. Większość osób kojarzy, że alkohol zawarty w płynach do płukania ust zabija bakterie. Należy jednak pamiętać o jego wpływie na śluzówkę jamy ustnej. Płyny zawierające alkohol mogą ją wysuszać.

Zdrowe zęby to białe zęby

Niekoniecznie jest to prawdą. Zdrowe mogą być również zęby żółte lub szare. Kolor zależy m.in. od składu chemicznego szkliwa – np. od zawartości wapnia czy fosforu. Ich ciemniejszy odcień musi nas martwić.

Ustawienia cookies