Brak higieny to jeden z możliwych powodów brzydkiego zapachu z ust. Powodują go bakterie, które namnażają się na pozostawionych w zakamarkach resztkach jedzenia. Jeśli mimo odpowiedniej higieny, problem nadal jest dokuczliwy, należy skonsultować się ze specjalistą, gdyż problem może leżeć gdzieś indziej. Przyczyna nieprzyjemnego zapachu nie musi być związana z jamą ustną. Objawy takie mogą dawać np. problemy z układem pokarmowym. Warto pamiętać, że bez względu na pochodzenie nieprzyjemnego zapachu, należy usunąć przyczynę, nie tylko maskować skutki.
W czasie ciąży można wykonywać większość zabiegów stomatologicznych. Należy tylko pamiętać, aby przed zabiegiem poinformować o niej stomatologa. Ważne jest, aby nie dopuścić do zaniedbań w tym czasie – stany zapalne mogą być niebezpieczne dla przebiegu ciąży. Na wstępie (jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna), trzeba poinformować o tym lekarza. W ciąży można wykonywać standardowe zabiegi, jak np. opracowanie i wypełnienie ubytku, czy znieczulenie – należy stosować takie, które obkurczają naczynia krwionośne, aby ograniczyć ryzyko powikłań znieczulenia miejscowego. Poważniejsze znieczulenia czy bardziej skomplikowane zabiegi, jak np. leczenie kanałowe czy ekstrakcje zębów nie są zalecane ciężarnym – przede wszystkim dlatego, że przy tych zabiegach konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Próchnicy możemy nabawić się m.in. używając tych samych sztućców, co osoba, która ma próchnicę. U dzieci próchnica może również przejść z zębów mlecznych na stałe – należy regularnie odwiedzać dentystę oraz pilnować by do tego nie doszło.
To prawda. Szczoteczka również ulega zniszczeniu – zakłada się, że odpowiednio spełnia swoją funkcję przez ok. 2-3 miesiące. Po tym czasie najlepiej wymienić ją na nową.
Przypisy